Login

Modřanský cukrovar AB (první etapa)

Popis projektu

Rezidenční projekt Modřanský cukrovar propojuje udržitelnost, inovace, dobré sousedské vztahy, a navíc některé z použitých technologií odstartovaly v Česku svou premiéru. Zajímavostí také je, že celý koncept vychází z přání a námětů, které investor získal od starousedlíků v průběhu veřejné participace. Vznikal tak prakticky na zakázku veřejnosti, kterou zpracovala renomovaná architektonická dvojice Chybik+Kristof. Komín původního cukrovaru z roku 1861 zůstane jako dominanta čtvrti a připomínka industriální historie. Výstavba Modřanského cukrovaru nabídne přes osm set bytů v celkem šesti fázích projektu.

Projekt aspiruje na dosažení Excellent, případně Very Good hodnocení mezinárodní certifikace kvality a udržitelného stavění BREEAM. Průkopnická městská čtvrť bude plná zeleně s bohatým prostorem pro komunitní setkávání a životem bez automobilů. Klíčovou myšlenkou projektu je udržitelnost, která se nese od jeho umístění na brownfieldu, přes využití recyklovaných materiálů během výstavby až po energicky hospodárný provoz.

Důraz je kladen především na energetickou hospodárnost a tzv. modrozelenou infrastrukturu, jejíž prvky se objeví napříč celým projektem. Ty si Skanska úspěšně otestovala na jiných projektech a nyní veškeré zkušenosti uplatňuje právě v Modřanském cukrovaru. Jedná se například o implementaci systému recyklované tzv. šedé vody, akumulací vody ze střech a komunikací, využití poldrů a retencí s cílem využití téměř každé kapky dešťové vody, která v lokalitě spadne. Díky pokrokovým technologiím projekt uspoří zhruba polovinu spotřeby pitné vody. V rámci energetiky dosahuje velmi úsporné kategorie PENB: B. Bytové domy mají fotovoltaické (na sekci B5) a fototermické panely na střechách i řadu dalších inovativních řešení, jako jsou například výtahy s rekuperací elektrické energie, rekuperace tepla z šedé vody pro předehřev teplé vody apod. Tato koncepce přináší výhodu jak pro životní prostředí, tak pro budoucí obyvatele v podobě úspor na provozních nákladech.

V neposlední řadě zde Skanska využila také Rebetong, tedy beton, který se vyrábí z téměř 100% recyklované suti namísto přírodního kamene. Rebetong začala Skanska používat na stavbách jako první na světě a v pražských Modřanech bude tvořit zhruba dvacet procent konstrukce budov. Společným znakem jsou také zelené střechy, které jsou umístěné na všech budovách a jsou skvělým izolantem tzv. pátých fasád, tedy střech.

V bytových domech A a B se nachází celkem 112 bytových jednotek v dispozicích od 1+kk až do velikosti 5+kk a dva mezonetové byty. Bytové domy jsou rozděleny do jednotlivých částí, kdy každá sekce má vlastní komunikační jádro a jsou spojeny suterénní částí stavby. Jednotlivé sekce jsou zastřešeny plochými střechami, kdy některé z nich slouží jako terasy se střešními zahradami pro bytové jednotky v nejvyšším patře. V podzemních podlažích se vedle garážových stání v každém objektu nachází také kolárna a kočárkárna se sprchou pro mytí kol. V suterénu je k dispozici obrazovka, která ukazuje využití solární energie, funkci systému šedé vody s úsporou pitné vody a množství dešťové vody v akumulační nádrži. Vedle informativní funkce obrazovka slouží také jako motivační složka, jelikož se všichni obyvatelé objektu díky využívání těchto technologií podílejí na ochraně životního prostředí. V budově se nachází rovněž domovní separace, je tedy možné třídit 5 druhů odpadu včetně bioodpadu.

Součástí obou bytových domů jsou vnitrobloky, které nejsou oplocené, ale jsou pohledově uzavřeny zelení. Každý vnitroblok je vybaven pobytovou pergolu, která bude pokryta popínavými rostlinami s vlastním mobiliářem, malé dětské hřiště s pískovištěm a houpačkou, venkovním pítkem a venkovní zásuvkou. Vstupy do budov zvenku doprovází stání na kola, včetně servisního stojanu. V bytovém domě B se nachází i společná terasa vybavená venkovní toaletou, která vznikla unikátní technologií. Poprvé v ČR byla na běžné stavbě bytového domu využita technologie 3D tisku z betonu, kdy robotická tiskárna vytvořila během pouhých dvou hodin tuto místnost pro zázemí komunitní terasy.

Veřejné prostranství včetně sadových úprav vychází z návrhu zahradního ateliéru Flera, vedeného Ferdinandem Lefflerem. Součástí krajinářské architektury je několik opatření na podporu výskytu živočichů a biodiverzity. Jedná se o výsadbu klimaticky původních druhů, udržitelné hospodaření s dešťovou vodou a použití lokálních materiálů. Výsadby dřevin podporují výskyt drobných živočichů a ptactva. Zastoupeny budou kvetoucí a plodící druhy, které mohou poskytnout nejen úkryt, ale i potravu. V okrajových, klidnějších částech území jsou umístěny ekologické prvky podporující osídlení hmyzu a drobných plazů jako např. čmeláčí hnízda, dřevěné špalky a volně ložené kameny, na sucho skládané kamenné zídky, které poslouží jako víceúčelový objekt k zimování plazů a i hmyzu. Na bytových domech jsou instalovány jak budky pro rorýse, tak pro netopýry. Součástí veřejného prostranství první etapy projektu jsou také umělecké instalace děl Cukrouš a Industriální archeologie, které vzešly z veřejné umělecké soutěže ART.cukrovar.

Informace o projektu

Parametry

Počet bytů112

Dopravní dostupnost a občanská vybavenost

Metro8 km
Bus0.5 km
Tramvaj0.5 km
Vlak0.3 km
Nemocnice / poliklinika1.5 km
Obchody0.3 km
Škola0.5 km
Park0.5 km

Příslušenství

Garáže
Parkovací stání
Sklepní kóje / sklad
Hřiště
Recepce
Výtah

O developerovi

Ve Skanska Residential působíme na českém trhu rezidenční výstavby už od roku 1997. Doposud jsme v Praze vytvořili přes 9 000 nových domovů, ve kterých bydlí více než 23 000 lidí. Za zcela zásadní považujeme respekt k přírodním zdrojům a pravidelně na trh přinášíme inovativní technologie. Jako první jsme se v České republice zavázali k projektování a výstavbě udržitelného bydlení podle mezinárodní certifikace BREEAM s cílem podpořit zdraví obyvatel, sousedství i celé planety. Postupně jsme se tak stali lídrem na trhu výstavby hospodárných rezidenčních budov, které přispívají k úspoře vody, energií a uhlíkové stopy. Do roku 2045 chceme dosáhnout uhlíkové neutrality.

Skupina Skanska

Zkušenosti a vize skupiny Skanska nám pomáhají utvářet prostředí pro život, práci a setkávání. Více než 135 let jsme jednou z největších stavebních a developerských společností na světě. Naše tržby v roce 2023 dosáhly 157 miliard švédských korun. Působíme na vybraných trzích v Evropě, severských zemích a Spojených státech. Společně s našimi zákazníky a díky odborným znalostem více než 27 000 zaměstnanců, přinášíme inovativní a udržitelná řešení, která umožňují vytvářet zdravé prostředí pro život nejen po dobu našeho života, ale i dlouho po něm.

Kontakt

Kolmanova, Praha 12, 143 00
Telefon: 704876916
E-mail: jan.pohorsky@skanska.cz
Web: https://residential.skanska.cz/prodej-bytu-praha-12/modransky-cukrovar-1